Ana Sayfa » KARTAL, MANŞET HABERLER, ÖZEL HABER, Yazarlar, YEREL » Kadir Topbaş Kartal’a geldi… AK Partililer neredeydi?
http://www.kent34.net/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.kent34.net/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

ibb-otobusGeçtiğimiz hafta Cumartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş Kartal’da idi. İETT’nin 110 yeni otobüsü hizmete alması için düzenlenen teslim törenine katıldı. AK Parti’nin Kartal’da seçim sathına girerken mitinge dönüşeceğini, meydanda adım atacak yer kalmayacağını düşündüğümüz bu organizasyonda ortaya çıkan manzara, onlar açısından çok düşündürücüydü. Ülkenin Başbakanlık’tan sonra en önemli koltuğunda oturan kişi Kartal’a geliyor ve onu meydandaki otobüslerin teker sayısı (660) kişi bile karşılamıyorsa, bu işte bir yanlışlık var demektir…

Analiz: Vural DAĞTEKİN

İBB Başkanı ve önümüzdeki seçimlerde de muhtemel AK Parti adayı Mimar Kadir Topbaş Kartal’a geldi. Amaç İETT’nin modern 110 otobüsünü hizmete almaktı. Fakat, diğer taraftan seçim atmosferinde, Kartal’a İBB’nin İstanbul’da yaptıklarını anlatmak, “Kartal’ı 2014′te biz alacağız” diye mesaj verme fırsatı da oluşmuştu. Açıkçası ben bu ortamda meydanın AK Partililerce hınca hınç doldurulacağını düşünüyordum. Kartal’a “biz varız” mesajı verilecekti. En azından beklentiler o yönde idi.

Meydanda olanların özetini çıkardım!

iett-topbasAncak, Kartal Meydanı’nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kartal’ı istiyorum” sözüne kimsenin itibar etmediğini düşündürecek sayıda az insan vardı. Toplam sayı 450-500 kişi iken bunu düşünmemek mümkün değildi. Peki aslında o meydanda kaç kişi olmalıydı? Ya da gelmesi gereken kaç kişi o meydanda yoktu? Soru çok ama ben yanıtlarını da vereyim… Önce İBB’yi ele alalım. 110 Şoför, 50 civarında protokol görevlisi, şef, amir ve bürokratları, 25 civarı zabıta, 25 civarı özel güvenlik vardı. Toplamda 210 kişi… AK Parti Kartal aday adayları… 22 kişi… Toplama ekledik. Oldu 232 kişi… AK Parti ilçe yönetiminde bulunanlar ve meclis üyeleri… Yaklaşık 30 kişi… Etti 262 kişi… Kadir Bey ile gelen 4 araç ve güvenlikleri, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar… Yaklaşık 40 kişi… Etti 302 kişi… Sivil polisler ve basın… Yaklaşık 50 kişi… Etti size 352 kişi… Bir 50 kişiyi de aday adaylarını getiren, yanında gezen kişilerden oluşan kontenjana ayırdım. Toplam oldu 402 kişi…

Peki, Kartal halkı neredeydi?

AK Parti’nin Kartal Mahallelerindeki o dinamik teşkilatının mensupları neredeydi?

Büyükşehir kadrolarından geçinen, o anlı şanlı Kartallılar neredeydi?

Olmadı… Kartal’a iddia koyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kartal’ı istiyorum” diye şevklendirdiği, teşvik ettiği kadrolara bu yalnızlık yakışmadı… Şimdiden sonra Kartal’da şu konuşulacak.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz “meydanda kedi sevecek” dense 2 bin kişi toplanıyor. Bunların bir kısmı da AK Parti seçmeni…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kartal’da meydana otobüs yağdırıyor, otobüs başına 1 Kartallı meydana gelmiyor. O koca meydandaki otobüslerin her birinin 6 tekeri varsa, toplamdaki teker sayısı olan 660 kişi bile meydanda toplanamıyor. Öyle ki koskoca İBB Başkanı meydandaki herkesin elini tek tek sıkıyor. Ulaşamadım, göremedim diye yakınan yok!

Buradan ben şu sonuçları çıkarırım… Ya birileri Kadir Topbaş’ı istemiyor! Ya birileri Kartal’ı kazanmak istemiyor! “İlçe teşkilatı yeni kuruldu, siz görün bi daha ki organizasyonda görün bizi diyenler çıkacaktır…”

Geçti Kartal’ın Pazarı… 

Kartal AK Parti’de aday adaylığı yarışı ile başlayan iç hesaplaşma, birilerini ve hatta tüm teşkilatın temsilcilerini tasfiye hareketine dönüşürken, meydanda verilen bu cevap manidardır… Herkes üstüne düşen mesajı almalıdır diyorum. Yeni ilçe başkanı Mehdi Akman’ı yalnız bırakmakla ya da her hangi bir aday adayına tavır almakla özetlenecek bir husus değil bu… Bu öyle bir rüzgar ki sonunda yeni ilçe yönetimini de değiştirtebilir ya da ciddi küskünlüklere, ayrışmalara yol açabilir. Bir gün önce meydandaki buluşmaya gidip partisine destek vermeyenlerin, ertesi sabah “Gönül Sohbetleri” diyerek kahvaltıyı hınca hınç doldurmaları da Kadir Topbaş’a haksızlıktır. Bunu ben demiyorum… O sohbetlere katılan “ileri gelen” AK Partili abiler söylüyor. Kartal’ın adayı kim olursa olsun, AK Parti bu anlayışla kan kaybedecektir. 2009 öncesinde yaşananların, beteri 2014′te yaşanacaktır. Rahatlatacak tek unsur olarak görünen CHP’nin yanlış bir adayla sandığa gitmesi konusu bile o kadar önemli olmayacaktır. Kahin olmaya ve kehanete gerek yok. Görünen Kartal, kılavuz istemiyor… Sağlıcakla…

Etiketler:,

17 Responses “Kadir Topbaş Kartal’a geldi… AK Partililer neredeydi?”

 1. Ferhat karayelll 02/12/2013

  Ayrıca bir not bu haberi kim tespit ettiyse doğru, lakin Kartal ak Kartal olacak. Bunu herkes böyle bilmeli. Siz Kartal için fikri olan seçime dair hesap yapan planı olan kartalı kazanacak 1 aday olmadığını söylüyorsanız Söyle bir ifade kurabilirim ; Kartal aday adayı dahi olmayan kartalı doktordan alacak bir düzine beyin var, herşey zamanla ortaya çıkacaktır . Aday adayları şu an sadece lobi ve saçma sapan işlerle meşkul ancak bu geçici bir durum ve geçecektir , kalıcı olacak tekşey Kartal ve Kartal halkı , hakkı olan hizmeti nasıl alacağını destan yazarak gösterecektir . O zaman ben villa garden da kahve içerken doktor da yeni ikamet edeceği adrese tuzcuoğlu nakliyatı çağırıyor olacaktır. Panik yok , durmak yok. Yufka yürekler zor yolları aşamaz

 2. Ferhat karayell 02/12/2013

  Sayın Dr yarın Akülü araç istasyonu açacak ve bende orda olacağım görelim bakalım kaç kişi 2000 kişi gelecek mi ?

 3. Serkan kaya 02/12/2013

  Kartallıları bundan dört yıl önce kandırdı.tapu sözü vermişti hani ne oldu baskan tapular verdiginiz 10adet tapu.oda 50 metre kare.insanlar neden gelmedi sorgulayın.ibb de kaybedeceksiniz

 4. Serkan kaya 01/12/2013

  SÖZÜNDE durmayan koskoca ibb baskanı.4yıl önce kartalda tapu dagıtma sözü verdi.evet 20 tane tapu verdi verdigi tapularda 59 metre kare.50metre kare tapuyu ne yapacak insanlar.akp gelip bide oy isteyecek ayıp ya bizler vatandasın degilmiyiz akp

 5. Yasin Bilir 30/11/2013

  Sn editör

  Öncelikle kimseyi yaftalamayın. Yerel haber sitelerindeki sözü edilen haberin resimlerine bakarsanız, katılmayan tek aday adayı eski ilçe başkanı Timurhan bey. Acaba kendisi de sizin gibi düşündüğü için mi katılmadı? :)) yanlış anlamayın haa..

  Herhangi bişeyle itham etmiyorum hem sizi hem Timurhan beyi

 6. Musa 30/11/2013

  Merhabalar.o gun bende orda olmak isterdim ben kırgınım akp ve kadir topbaşa 4yıl önce kurfalıya gelerek tapularınızı hazırlıyoruz verecegiz dedi.bizi kandırdı benşm artık akp guvenim kalmadııı

 7. BURAK BEYAZTAŞ 29/11/2013

  Salih ve Nihat Bey bu yorumu bir kez okuyun size lazım olabilir.
  Nihat Bey; Yaptığınız yoruma saygı duyuyorum. Önemli olan fikirlerin kamuoyunda karşılık bulmasıdır. Tekrar yorum yapmamın sebebi birbirimizi lütfen doğru anlayalım diye yazıyorum. Nihat Bey sözüm önce sanadır. Hemen ön yargıyla sallamışsın. Burak ve Yasin ayni ekip tensiniz demişsin. Hiç ilgisi yok sizleri de Yasin isimli kişiyi hiç tanımam. Gazeteci yazar arkadaşı tanıdığını söylemişsin. Yazarı yazardan daha çok savunma gayretini anlayamadım. Pek ala gazeteci arkadaş yazdıklarını senden daha iyi savunur diye düşünüyorum. Memleket meselelerine duyarlı bir vatandaşım. Ak partiyle ve organlarıyla hiçbir fiziki bağlantım yoktur. Sade bir vatandaş olarak olsa olsa Ak partiyle gönül bağım olabilir. Kimsenin adamı da değilim.
  Salih Hacıhaliloğlu; Seninle aramızdaki en keskin fark senin haber içeriğinde yazılanları AKP açısından ayıp olarak görmen. Zaten ihtirazım da bunadır. Muhalefetteki parti ve partililer senin veya sizlerin yaptığının aynısını yapmıyor mu? Şimdi sizin ne farkınız var onlardan. Muhalefet; (AKP) Hükümetinin ne icraatı olursa olsun istisnasız beğenmezler inkâr ve tenkit ederler. Niye sırf kamuoyunda ve milletin zihinlerinde belki umutsuzluk oluşturup da belki kendilerine oy kayması olur gayreti içindeler.
  Ünlü bir düşünür şöyle der;( Umudunu yitiren insanlar sahip oldukları her şeyi kaybederler.) Bu bakış açısıyla değerlendirdiğimizde sizlerinde Ak parti karşıtı olmadığınız ne malum. Bak yazarın yazdığı yazı işe yaramış. Seni sizin gibileri hemen etkilemiş. Salih Bey yapılanların ayıp olduğunu konuyu savunanları bile ayıplamışsın. Ben ayıbın farklı bir şey olduğunu düşünenlerdenim. Salih Bey yeniden bir düşün bakalım ayıp dediğin ayıplanan nesne nerede konuyla çok anlamsız ilinti kurmuşsun. Bu anlayış bu söylem en çok kimin işine yarıyor orasını sen bulacaksın bu derin bir konu.
  Birde buralardan yorum yazarken bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmeyin çok komik oluyorsunuz.
  Gazeteci konuyu yazdı diye mutlaka doğrudur anlayışını bırakın. Kim iyi niyetli kim kötü onun ayrımını yani sağduyulu olmaya çalışın. Duygusal değil bilimsel düşünün.
  Dünyanın her yerinde Eleştiri mekanizması vardır. Gazetecileri de, siyasetçileri de, sanatçıları da, sporcuları da, film senaryolarını, hatta mahkeme sonuçlarını bile herkes eleştirebilir. Muhatapları eleştirmelere ya kendilerince cevap verirler ya da kendileri açısından olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkartırlar.
  Şimdi size hepinize soruyorum. Hangi ruh haliyle oluyor da gazeteci yazarın makalesini yazandan çok siz savunuyorsunuz? Saygılar sunarım.

 8. kentadmin 29/11/2013

  Sayın Yasin Bilir,
  Size saygısızlık etmeden yanıt vermek isterim.
  Öncelikle gazeteci haber ya da yazısına kaynak olan kişiyi açıklamama hakkına anayasal olarak sahiptir. Değil siz mahkemeler dahi kaynaklarımı sorgulama hakkına sahip değildir.
  Yanı sıra gazetecinin kaynağını açıklamasını budalalık olarak görürüm. O durumda bana bir daha bu konularda yorum yapacak, sorduğumda bilgi verecek insan bulabilir miyim?
  Açıkçası neden bu kadar alındığınız da anlamış değilim. Benim ki bir tespittir. Tespitime katılmazsınız olur biter. Ama karalamak, yalanlama çabasına girişmek bunlar acziyet göstergesidir.

  Gayet usturuplu, akli çerçeve içinde, hakaret etmeden sorgulayan ve eleştiren gazetecilere de tahammülünüz yoksa, o zaman lütfen bu ülkede demokrasi ve özgürlükten bahsetmeyelim.
  Hem iktidar olacaksın, hem eleştiriye alınacaksın. Yok öyle yağma. Gücün bedeli tepki almaktır.
  Lütfen yorumlarınızdaki üsluba dikkat ediniz.

  samimiyet olmasa bu hakarete yaklaşan yorumunuz burada yer almazdı.

  Saygılar.

  Vural DAĞTEKİN

 9. Yasin Bilir 29/11/2013

  Sn Dağtekin,

  – “ileri gelen” AK Partili abiler– diye nitelendirdiğiniz isimleri açıklamazsanız inandırıcılığınızı ve samimiyetinizi kaybedersiniz.

  Ya da ısmarlama haber olduğunu teyit etmiş olursunuz.

 10. Salih Hacıhaliloğlu 29/11/2013

  saygıdeğer yazara katılıyorum. bunca güçlü olan teşkilatın orada kadir başkana sahip çıkmaması ayıptır. Bu ayıbı işleyenleri savunmak daha da ayıptır. tüm bunlar olmamış gibi yazan arkadaşa sipariş ısmalama deyip işi sulandırmak çok daha ayıptır.
  siz kapınızın önünü temiz tutun sonra çamur atın. şimdiye kadar okuduğum analizlerin içerisinde en doğru olanıdır. tebrik ediyorum bu arkadaşı. AK Partili başkanına sahip çıkamamıştır. iki kere iki dört. o kadar

 11. Nihat 29/11/2013

  Burak ve Yasin Bilir kardeşler sanırım aynı ekiptensiniz :) Gocunmayın adamın hakkını verin. Yahu biz bu alanı doldurmalıydık neden yapmadık diyrsunuz ama yazamıyosunuz. ben gazeteci arkadaşı tespitlerinden ötürü kutluyorum. kendisni uzun süredir takip ediyorum. bir gazeteci olarak başarılı ama tabii ki hoşuma gitmeyen yorumlarıda var.
  Fakat bu analizin altına imza atarım. abi sen önce büyükşehir belediye başkanına sahip çıkıcan sonra içeride başkanlık kavgası yapıcan.
  Onca aday adayı var çarşıda pazarda 20 kişiyle geziyolar. yanlarında gezdirdiklerini getirseler meydan dolardı.
  Konuşturmayın beni.
  Abilerin gönül sohbetine gelince onlarda hatalı. madem ilçede etkili olmak istiyorsunuz kaçak oynamayın kardeşim. gidin görev alın. ama yok orada oldunmu zaman harcıycan, para harcıycan. bunlar tabi zor gelir bazılarına.
  Bırakın bu işleri. Tespit doğru. Gazeteci arkadaş baştan aşağı doğru tespit koymuş. Bunları konuşamayan siyasetçiler yüzünden Kartal kaybedildi. 5 yılımız heba oldu.
  Karalamak yerine bu eleştirlere destek olunki yine tepeden inme aday peşinde koşmayalım.

 12. Yasin Bilir 29/11/2013

  Bir gün önce meydandaki buluşmaya gidip partisine destek vermeyenlerin, ertesi sabah “Gönül Sohbetleri” diyerek kahvaltıyı hınca hınç doldurmaları da Kadir Topbaş’a haksızlıktır. Bunu ben demiyorum… O sohbetlere katılan “ileri gelen” AK Partili abiler

  Kim acaba bu abiler sn editör?
  Bu haber sanki ısmarlama gibi durmuyo mu sizce de?

 13. Burak 28/11/2013

  Serkan arkadaş yorumunda biraz söylemiş,fikrine bende katılıyorum.Ak partinin başkanlık için 18 aday adayı da istisnasız Kartal İlçesine Belediye Başkanlığı yapabilecek kalite ve donanıma sahip kişiler dir.Meseleyi çarpıtmadan iyi okumak lazım, Bu kadar kaliteli insanın kartalı yönetmek için AK partiden aday olmak istemeleri, hem parti kalitesini yansıtmaktadır hem de umudun AK partide olduğunun net göstergesidir.Yok kartalı şimdiden kaybettik vay sokaklar hınca hınç AK Partililerle dolmalıydı. Umutsuz bir hava estirmek ve Parmak hesabıyla niye bu kadar insan toplanmadı.Adaylar ve partililer içten içe herkes birbiriyle küs veya ilçe teşkilatını şimdiden bu şekilde yaftalamak doğru bir analiz değildir.Siyaset doğru zaman ve zeminlerde yapılırsa çok daha etkili olur.Evet Serkan Durak arkadaşımızın belki söylemek istediği gerçekte budur. 1-Önce başkan adayı parti genel merkezin de belirlenecek.
  2- Parti ilçe teşkilatı. Belirlenen başkan adayıyla beraber sahaya çıkacak.
  3- İlçe Teşkilatı etkin bir çalışmayla Başkan adayının Kartal halkıyla buluşmasını sağlayarak aday tanıtımını iyi yapacak.
  4-Esas noktaya geldik.Halkın sevgisini kazanmış Dünya lideri büyük usta Başbakan R.T.Erdoğan Belediye başkanı için Kartala gelip oy isteyecek.
  5- İşte siz o zaman görün Kartalda ne kadar insan toplanacak. Ölçü bu olacaktır.
  6- Bütün bu süreci yaşamadan, daha şimdi den Ah vah Ak parti belediye başkanlığını kaybetti diye gazete köşelerinde olumsuz haber ve hava estirmek en basit ifadeyle siyasetten hiç anlamamak demektir. Yada Ak partiye ve onun dinamiklerine haksızlık yapmak demektir. Bu gazetemiz objektif ve demokratik bir gazete ise bu yorumu sayın gazete editörü yayınlar Bende kendilerine buradan
  Teşekkür Eder Saygılar Sunarım.

 14. kartal gönüllüsü 28/11/2013

  ben de birşey söylıyım serkan kardeşime petrol iş mahlesınden iett otobüsleriyle ınsanları taşıyosun bıde camur atıyosunuz başka partılere yap ayıp gözümle gördüm

 15. Kartal hürriyet mahallesi 28/11/2013

  Kadir topbasa guvenmiyoruz..tapu problemi .kasir topbaş bundan 4yıl önce mahallemizde toplantı yaptı.3ay icerisinde kartaldaki tapuları verecegiz dedi.4yıl gecti hani nerde tapular.nasıl guvenip oy verelim

 16. SERKAN DURAK 28/11/2013

  güzel abim hic yorma kendini catıda kim cekti bizleri biliyoruz chp genel baskanı kartallı kazım heykeli icin kartala geldigi zaman en fazla 300 kişi vardı ayrıca ona buna camur atmayın lütfen biz chp kartal örgütü gibi otobusler ile insan tasımıyoruz siz bizi basbakan kartala geldigi zaman görmüştünüz zaten saygılarımla

 17. cem arkan 28/11/2013

  Müsaadenizle bir düzeltme yapmak isterim meydan da bulunan toplam sayıdan lütfen 2 kişi daha eksiltin. Birincisi Ali arkadaşım meraktan bisikletiyle geldi otobüsün önüne olacakmı diye bariyerlerle çevrili alana sokulmadı,dışardan baktı. İkincisi de ben.

Login