Ana Sayfa » KARTAL, MANŞET HABERLER, ÖZEL HABER, POLİTİKA » Kasım Gümüşoğlu ile dünü ve bugünü konuştuk
http://www.kent34.net/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.kent34.net/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

1977 yılından bu yana Kartal’da esnaf olan ve Kartal Oto Sanayi Sitesi’nin yönetiminde başkan yardımcılığı yapan Kasım Gümüşoğlu ile kısa bir röportaj yaptık. Gümüşoğlu, Türkiye’nin şartlarına uymak zorundasınız, uymazsanız yok olur gidersiniz” dedi.

Hikas Fren’in sahibi Kasım Gümüşoğlu ile ekonomiden, siyasete birçok konuyu konuştuk. Eski Kartallılardan olan Gümüşoğlu, bakın neler dedi; “İş yerimi ilk açtığım dönemde bir takım değişiklikler yapmak, dikkat çekmek gerektiğini düşündüm. Kendimce bir takım girişimlerde bulundum, iyi bir çevre oluşturdum ve bugünlere geldim. Bundan üç yıl evvel, Kartal Oto Sanayi Sitesi’nin yönetimine seçildim. Sayın başkanım ve yönetimde ki diğer arkadaşlarımız ile birlikte elimizden geldiğince sanayimiz için en güzelini, iyisini yapmaya çalışıyoruz.

“En çok can yakan Cumhuriyet isminin fazlalık görünmesi!”

Ülkemize konuşulacak birçok konu var. Benim değinmek istediğim konu ise ekonomi, siyaset vs. değil. Ben “Türkiye Cumhuriyeti” yani devletimizin ismi yönetim şekli olan cumhuriyet ibaresinin kaldırılmaya çalışılmasını şiddetle kınıyorum ve büyük üzüntü duyuyorum.

“Burada çalışan esnaf vatanın kıymetini bilir”

Kartal Oto Sanayi Sitesi, ekonominin ve siyasetin nabzının tutulacağı en önemli yerlerden biridir. Biliyorsunuz, bundan on yıl evvel siyasi boşluğu dolduracak olan alternatif isim olarak AK Parti hükümeti iktidar oldu. Bizim sanayi sitemizde de AK Parti ciddi oy almıştır. Şimdiki döneme baktığımızda ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgide azalma yokmuş gibi görünse de güvenin baya baya azaldığını görebiliyoruz. Bütün karaları başbakan almıyor nihayetinde. Bazı kararlar, nevruz kutlaması, PKK yakınlaşması insanlarda ciddi güven eksikliği yaratırken, Başbakanın kadrosuna da güvenin azaldığı aşikar. Burada çalışan esnaf, malının kıymetini bilir neden, onun için mücadele etmiştir de o yüzden. Bu insanlar aynı zamanda vatanın, bayrağının kıymetini de bilirler. Neden? Çünkü emeğin ne demek olduğundan haberdarlar. Zamanında dökülen kanları, hala ağlayan şehit analarını unutamazlar da o yüzden. Bir diğer neden de, ülkede bazı köklü değişiklikler yapmak istiyorsunuz. Laikliği ortadan kaldırmak istiyorsunuz. Tabi ki, tepki alacaksınız. Her tepkiye kabadayı ağzı ile cevap geliyor, AK Parti cephesinden. Devlet bir baba gibidir. Hiç kimseyi kendisinden uzaklaştırmamalıdır. Verdiği sözleri tutmalıdır. Toplumun her kesimine hitap etmelidir. Memur küsmüş, emeklinin hali kalmamış. Maaşa yapılan zam bir ise kiraya yapılan üç olunca insanlar canından bezer. Geçim darlığı çekmek kolay değildir. Bütün bunları göz önüne aldığımızda ortaya şöyle bir gerçek çıkıyor. Bu ülkenin insanları için inanç çok önemli bir değer yargısıdır. Ama Türk Milleti için kutsal bir değer yargısı daha var. O da vatan. Türkler vatanlarından dinlerini ayırmazlar. Savaşmayı bile kutsal sayarlar ki, bugün binlerce şehidimizin katili muhatap alınıyor. Bunları gördüğümüzde Kartal Oto Sanayi Sitesi’nden AK Partiye seçimlerde oy şansı pek görünmüyor. Sağduyunun hâkim olduğu, mantığın ön planda olduğu bir seçim geçireceğimize inanıyorum.

“Millet bankaya borçlu yaşıyor”

Ekonomik olarak, sigorta primleri yüksek, emlak vergileri yüksek, asgari ücret belli. Bugün 52 bin olan dükkân sayısı bugün 20 bine düşmüştür. İnsanlar bankalara mahkûm, faiz ödeyerek ömür tüketiyorlar. Her beş kişiden üçünün bankaya borcu var. Devlet bu bankalara nedense hiç hesap sormuyor. Kredi kartını her vatandaş alabiliyor. Ev hanımlarına bile veriliyor. Neden ev hanımı diyorum. Çünkü geliri yok. Düşünün geliri olmayan kişilere dahi kredi kartı veriliyor.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum yayinlandi “Kasım Gümüşoğlu ile dünü ve bugünü konuştuk”

  1. Doğan Üçlertoprağı 13/04/2013

    Sevgili Kasım arkadaş!Bu zamanda illede milliyetçi söylemler mi?söylemek gerekiyor.
    Acaba bu benim tanıdığım Kasım değil mi? diye sorasım geliyor…Oldu olası bütün tek
    likleri de sıralasaydın da hepimiz bir derin nefes alıp rahatlasaydık…Tebrik ederim hayli yol almışsın…Görüşmek üzere sevgierimi sunarım.

Login